DREWNO KLEJONE - TECHNOLOGIA

Technologia budowy domów z drewna klejonego jest od lat znana w Europie i coraz popularniejsza w Polsce. Podstawową różnicę od technologii szkieletowej czy domów z bali, stanowi tu konstrukcja monolityczna zarówno ścian jak i stropów. Surowcem jest świerk skandynawski, który charakteryzuje się małymi przyrostami rocznymi co wpływa na jego właściwości i jakość. Drewno klejone wytwarza się poprzez sklejanie cienkich desek, tak zwanych lameli, wysuszonych wcześniej do jednorodnej wilgotności ok. 12 %. Tak wysuszone drewno jest odporne na grzyby i szkodniki. Konstrukcja prefabrykowanych ścian składa się z paneli połączonych ze sobą dzięki specjalnie wyprofilowanym pióro-wpustom. Klasyczna grubość konstrukcji ściany to 10cm. Dzięki pionowemu kierunkowi układu paneli, w którym drewno jest około 10-krotnie bardziej wytrzymałe i znacznie mniej podatne na pracę, uzyskujemy sztywne tarcze nośne gwarantujące wysoką wytrzymałość. Konstrukcję stropu stanowią podobnie do ścian produkowane panele. Ich grubości zależą od wymaganych rozpiętości oraz obciążeń. Kompletny system ścian, stropów oraz dachów pozwala szybko budować nowoczesne, naturalne i zdrowe domy.

ZALETY DOMU Z DREWNA KLEJONEGO

Szybki i suchy system budowy pozwala zagwarantować oszczędność kosztów oraz zdrowie od pierwszych dni użytkowania domu. Budowę tradycyjnie rozpoczynamy od wykonania fundamentów. Dzięki niewielkiemu ciężarowi domu z drewna klejonego, ławy fundamentowe można odpowiednio zmniejszyć w porównaniu do ław przewidzianych dla budynku wznoszonego w metodzie tradycyjnej. Możliwe jest posadowienie domu na słabych gruntach, na których tradycyjna, ciężka budowla nie mogłaby powstać. Pierwsze korzyści i oszczędności pojawiają się więc już na początkowym etapie budowy. Po zakończeniu prac związanych ze stanem zerowym przystępujemy do montażu konstrukcji, czyli gotowych elementów ścian. Dokładna prefabrykacja sprawia, że elementy ścienne są praktycznie pozbawione niedokładności. Standardowa grubość ścian zewnętrznych dla budynków do dwóch i pół kondygnacji to 10cm. Po wykonaniu ścian parteru przystępuje się do układania stropu również z drewna klejonego. Przy budynku o powierzchni parteru ok. 120m2, prace te zajmują ok. 3 dni. Elewację domu wykonuje się tradycyjnie, rozprowadzenie instalacji wod-kan, c.o. i elektrycznych w budynkach również przebiega szybko i sprawnie. Rury centralnego ogrzewania, zimnej wody i ciepłej wody użytkowej są rozprowadzone w posadzce, skąd zrobione są podejścia do urządzeń sanitarnych oraz do grzejników. Przy połączeniach poszczególnych paneli ściennych, między frezami pióro-wpustów, przewidziano specjalny kanał na przewody elektryczne, dzięki czemu również okablowanie obiektu nie jest pracochłonne. Co niezwykle istotne, prace budowlane wykonuje się niezależnie od pory roku i temperatury.

Bezpieczeństwo i ekonomia, znakomita izolacja zarówno przed hałasem jak i ogniem. Drewno ma zdolność absorbowania, a następnie oddawania wilgotności, przez co zapewnia jej optymalny poziom. Dzięki dyfuzyjności wszystkich przegród, wewnątrz pomieszczeń zawsze panuje optymalna wilgotność, która wpływa na nasze samopoczucie. Warstwy ściany zewnętrznej kolejno od środka: płyta g-k, ściana z drewna klejonego o gr. 10cm, wiatroizolacja o wysokiej paroprzepuszczalności, wełna mineralna trójwarstwowa o gr. 15 cm (standardowo), mineralny tynk zbrojony siatką. Przy takim układzie warstw współczynnik przenikania ciepła kształtuje się na poziomie U=0,2W/m2K . Przy lekkim zwiększeniu grubości wełny mineralnej, osiągamy współczynnik przenikania ciepła na poziomie zbliżonym do przegród pasywnych. Drewno posiada najwyższą zdolność akumulacji ciepła pośród wszystkich standardowych materiałów budowlanych, dzięki czemu uzyskujemy najlepszą izolację cieplną. Ciepło powstałe latem dzięki energii słonecznej zostaje na długi czas pochłonięte i zatrzymane przez ściany budynku, do wewnątrz przedostaje się tylko niewielka jego część. W nocy nadmiar zgromadzonego ciepła oddawany jest na zewnątrz. Zimą natomiast ten mechanizm działa odwrotnie i odpowiada za bardzo dobrą izolację cieplną i za przyjemny klimat pomieszczeń. System drewna klejonego charakteryzuje się wysoką ognioodpornością. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnie elementów są dokładne heblowane co sprawia, że płomień ślizga się i nie chwyta konstrukcji. Jeżeli jednak przy większym pożarze dojdzie do zajęcia się elementów, to na ich powierzchni tworzy się zwęglona warstwa która odcina dopływ powietrza. Dzięki temu opala się tylko zewnętrzna powierzchnia konstrukcji pozostawiając przekrój nośny nienaruszony.

Estetyka, swoboda kompozycji, trwałość, plastyczność. Nowoczesne budownictwo jednorodzinne wykorzystujące najnowsze technologie zwraca się ponownie ku naturalnym materiałom. Bez wątpienia drewno jest od wieków podstawowym budulcem (obok kamienia) wykorzystywanym do stawiania domów. To materiał naturalny, trwały i estetyczny nadający również pomieszczeniom niepowtarzalny klimat i charakter. Czyni je przyjaznymi i ciepłymi dając nam poczucie komfortu psychicznego. Drewno jest uważane za wyrób zdrowszy od metalu, tworzywa sztucznego lub innych materiałów. Po prostu zachwyca wszechstronnością i estetyką. Cecha plastyczności drewna umożliwia projektantom nadawania nieograniczonych kształtów, dlatego niektóre, najbardziej zapierające dech w piersiach projekty architektoniczne są skoncentrowane na drewnie.

Cena za hipnotyzujące piękno drewna nie jest duża, a wymierna korzyść w niższych opłatach eksploatacyjnych bez ponoszenia kosztów konserwacji i renowacji mocno przemawia za budową domu w tej technologii.

VERDECO Domy Ekologiczne Sp. z o.o.
biuro: ul. Młyńska 6
83 - 050 Kolbudy
e-mail: biuro@verdeco.com.pl

tel. kom. 795 125 999
tel. kom. 601 644 283